Gyógyszer keresés
Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
TEVA-ENTEROBENE 2MG FILMTABL / RATIOPHARM

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER NEVE

Enterobene-ratiopharm 2 mg filmtabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

2,00 mg loperamid-hidroklorid filmtablettánként.

Segédanyag: 42,8 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz filmtablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Filmtabletta.

Fehér színű, kerek, mindkét oldalán domború felületű, egyik oldalán mélynyomású "L" jelzéssel ellátott filmtabletta. Törési felülete fehér színű.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Diarrhoea tüneti kezelésére, amennyiben oki terápia nem áll rendelkezésre. Tartós alkalmazása orvosi felügyeletet igényel.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Felnőtteknek és 6-17 éves gyermekeknek

Akut diarrhoea:
Akut esetben a kezdő adag 2 filmtabletta (4 mg) felnőtteknek, ill. 1 filmtabletta (2 mg) gyermekeknek, ezt követően 1 filmtabletta (2 mg) minden laza széklet után.

Krónikus diarrhoea:
Krónikus esetben a kezdő adag napi 2 filmtabletta (4 mg) felnőtteknek, ill. napi 1 filmtabletta (2 mg) gyermekeknek. A kezdő adagot a napi 1-2 alkalommal történő szilárd széklet ürítéséig kell módosítani. Ez az állapot rendszerint 1-6 filmtabletta/nap adaggal (2 mg - 12 mg) érhető el. A szokásos adag felnőtteknek általában napi 1-6 filmtabletta (2 mg - 12 mg).

A maximális napi adag felnőttek esetében akut és krónikus hasmenés kezelésére 8 filmtabletta (16 mg). Gyermekek esetében testtömegtől függően, maximum 3 filmtabletta/20 ttkg adható, de a napi legfeljebb 8 filmtablettát nem haladhatja meg.

2-5 éves gyermekek
Az Enterobene-ratiopharm 2 mg filmtabletta alkalmazása 6 éves kor alatti gyermekeknek nem javasolt.

2 éves kor alatti gyermekek
A loperamid-hidroklorid 2 éves kor alatti gyermeknek nem adható.

Időskor
Nincs szükség az adag módosítására.

Vesekárosodás
Nincs szükség az adag módosítására vesekárosodásban szenvedő betegeknél.

Májkárosodás
Annak ellenére, hogy farmakokinetikai adatok nem állnak rendelkezésre májkárosodásban szenvedő betegeken, a loperamid-hidrokloridot ilyen betegeknél óvatosan kell alkalmazni a csökkent first pass metabolizmus miatt (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
A filmtablettát egészben, összerágás nélkül, elegendő folyadékkal kell bevenni.

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
- 2 éves kor alatti gyermekeknek a loperamid-hidroklorid hatóanyag egyáltalán nem adható.
- A loperamid-hidroklorid nem lehet első választandó szer az alábbi esetekben:
o magas lázzal, véres széklettel járó akut dysentheriában,
o akut colitis ulcerosa,
o széles spektrumú antibiotikum kezeléssel összefüggő pseudomembranosus colitis,
o invazív kórokozó pl. Salmonella, Shigella és Campylobacter okozta enterocolitis.

A loperamid-hidrokloridot nem szabad alkalmazni olyan kórképek esetében, amelyben a perisztaltika gátlása káros lehet (pl. ileus, subileus, megacolon, toxikus megacolon, stb.). A loperamid-hidroklorid szedését haladéktalanul abba kell hagyni, amint székrekedés, hasi puffadás, illetve ileus lép fel.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A loperamid-hidrokloriddal csak tüneti kezelés érhető el, amennyiben a diarrhoea oka ismert, minden esetben oki terápiát kell alkalmazni.

Amíg a diarrhoea fennáll, a szervezet víz- és elektrolit pótlásáról - különösen gyermekek esetében - és a megfelelő diétáról gondoskodni kell.
2 év alatti gyermekeknek nem adható a loperamid-hidroklorid hatóanyag.
6 éves kor alatt az Enterobene-ratiopharm 2 mg filmtabletta alkalmazása nem javasolt.

A beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy ha akut diarrhoeában 48 órán belül nem következik be javulás, a loperamid-hidroklorid kezelést abba kell hagynia és orvoshoz kell fordulnia.

Ha diarrhoeában szenvedő AIDS-es betegek loperamid-hidroklorid kezelése során a hasi puffadás jeleit tapasztalják, a loperamid-hidroklorid adását abba kell hagyni. Loperamid kezelésben részesülő, AIDS-es betegeknél jelentkező, vírusok és/vagy baktériumok által okozott fertőzéses colitis kapcsán toxicus megacolon előfordulását jelentették.

Annak ellenére, hogy farmakokinetikai adatok nem állnak rendelkezésre májkárosodásban szenvedő betegeknél, a loperamidot ilyen betegeknél óvatosan kell alkalmazni a csökkent first pass metabolizmus miatt. Ezt a gyógyszert fokozott elővigyázatossággal kell alkalmazni májkárosodásban szenvedő betegeknek, mivel a relatív túladagolás a központi idegrendszer toxicitásához vezethet.

Az Enterobene-ratiopharm 2 mg filmtabletta laktóz-monohidrátot is tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A nem-klinikai jellegű adatok alapján a loperamid egy P-glikoprotein szubsztrátnak tekinthető.
Ha a loperamidot (16 mg-os egyszeri adagban) kinidinnel vagy ritonavirral (P-glikoprotein inhibitorokkal) együtt adják, a loperamid plazmaszintjének 2-3-szoros emelkedését tapasztalják. A (2-16 mg/nap adagban alkalmazott) loperamid és a P-glikoprotein inhibitorok együttes alkalmazásakor tapasztalt farmakokinetikai kölcsönhatások klinikai jelentősége nem ismert.

A loperamid (4 mg-os egyszeri adagban) és itrakonazol (CYP3A4 és P-glikoprotein inhibitor) együttes alkalmazásakor, a loperamid plazmaszintjének 3-4-szeres emelkedését tapasztalták. Ugyanebben a vizsgálatban CYP2C8 inhibitor gemfibrozil a loperamid plazmaszintjének közel 2-szeres emelkedését okozta. Az itrakonazol és gemfibrozil kombinációja a csúcsplazmaszint 4-szeres emelkedését és a teljes plazma-expozíció 13-szoros emelkedését eredményezte. Ezeket az emelkedett értékeket nem kísérték központi idegrendszeri hatások a pszichomotoros vizsgálatok (pl.: szubjektív álmosság és a szám-szimbólum behelyettesítés teszt) szerint.

A loperamid (16 mg-os egyszeri adagban) és ketokonazol (CYP3A4 és P-glikoprotein inhibitor) együttes alkalmazása a loperamid plazmaszintjének 5-szörös emelkedéséhez vezetett. Pupillometriával igazolták, hogy az emelkedéssel kapcsolatosan farmakodinámiás hatások nem léptek fel.

Orális dezmopresszinnel együtt alkalmazva a dezmopresszin plazmaszintje 3-szorosára emelkedett, feltételezhetően a lelassult gastrointestinális motilitás következtében.

Várhatóan a hasonló farmakológiai jellemzőkkel rendelkező gyógyszerek erősíthetik, illetve azok, amelyek gyorsítják a gyomor-bél ürülést, csökkenthetik az Enterobene-ratiopharm hatását.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Nincs arra utaló jel, hogy a loperamid teratogén hatást vagy magzati károsodást okozna, de ennek ellenére terhesség esetén, különösen az első trimeszterben történő alkalmazás előtt a terápiás előnyöket mérlegelni kell a lehetséges veszélyekkel szemben.
Terhességben ennek a gyógyszernek a szedése nem javasolt.

A loperamid kismértékben kiválasztódhat a humán anyatejbe, ezért alkalmazása szoptatás idején nem javasolt.

Terhesség vagy szoptatás esetén a kezelőorvossal konzultálni kell a készítmény alkalmazásával kapcsolatban.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Loperamid-hidrokloriddal kezelt hasmenéses tünetegyüttes részeként fáradtság, szédülés, álmosság felléphet, ezért gépjárművezetése vagy baleseti veszéllyel járó munka végezése csak nagyon óvatosan javasolt.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Felnőttek és 12 éves, ill. annál idősebb gyermekek

A loperamid-hidroklorid biztonságosságát 31 kontrollált és nem-kontrollált vizsgálatban, összesen 3076 hasmenéssel kezelt felnőtt illetve 12 éves, vagy annál idősebb gyermek bevonásával értékelték. Ezek közül 26 vizsgálatban 2755 beteget kezeltek akut hasmenéssel, 5 vizsgálatban 321 beteget kezeltek krónikus hasmenéssel.

A leggyakrabban (legalább 1%) jelentett mellékhatások az akut hasmenés miatt loperamid-hidrokloriddal kezelt betegek körében a székrekedés (2,7%), a fokozott bélgáz-képződés (1,7%), a fejfájás (1,2%), és a hányinger (1,1%) voltak. A krónikus hasmenéses betegek bevonásával végzett vizsgálatokban a leggyakrabban (legalább 1%) jelentett mellékhatások az alábbiak voltak: fokozott bélgáz-képződés (2,8%), székrekedés (2,2%), hányinger (1,2%) és szédülés (1,2%).

Az 1. táblázat azokat a mellékhatásokat foglalja össze, amelyeket a loperamid-hidroklorid alkalmazásával kapcsolatban jelentettek a klinikai vizsgálatok (akut és krónikus esetek egyaránt) illetve a forgalomba hozatal utáni tapasztalatok során.

A gyakorisági kategóriák az alábbi egyezmény szerint lettek meghatározva:
Nagyon gyakori (?1/10);
Gyakori (?1/100 - <1/10);
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100);
Ritka (?1/10 000 - <1/1000);
Nagyon ritka (<1/10 000).

Szervrendszer
Indikáció

Akut hasmenés
(N=2755)
Krónikus hasmenés
(N=321)
Akut és krónikus hasmenés és forgalomba hozatal utáni tapasztalatok
Immunrendszeri betegségek és tünetek



Túlérzékenységi reakció a,
anafilaxiás reakció (beleértve az anafilaxiás sokkot)a
anafilaktoid reakció a


Ritka
Idegrendszeri betegségek és tünetek



Fejfájás
Gyakori
Nem gyakori
Gyakori
Szédülés
Nem gyakori
Gyakori
Gyakori
Somnolenciaa


Nem gyakori
Eszméletvesztésa, stupora, csökkent éberségi szinta, fokozott izomtónus/hypertoniaa, koordinációs nehézség a


Ritka
Szembetegségek és szemészeti tünetek



Miosisa


Ritka
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek



Székrekedés, hányinger, fokozott bélgáz-képződés
Gyakori
Gyakori
Gyakori
Hasi fájdalom, hasi diszkomfort, szájszárazság
Nem gyakori
Nem gyakori
Nem gyakori
Felső hasi fájdalom, hányás
Nem gyakori

Nem gyakori
Dyspepsia

Nem gyakori
Nem gyakori
Ileusa (beleértve a paralitikus ileust), Megacolona (beleértve a toxikus megacolontb), glossalgiaa,c


Ritka
Hasi puffadás
Ritka

Ritka
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei



Bőrkiütés
Nem gyakori

Nem gyakori
Hólyagos kiütésa (beleértve a Stevens-Johnson szindrómát, toxikus epidermális necrolysist és erythema multiformet), angioödémaa, csalánkiütés, viszketésa


Ritka
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek



Vizeletretencióa


Ritka
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók



Kimerültséga


Ritka
a: Az alábbi tüneteket a loperamid-hidroklorid forgalomba hozatal után jelentették. Mivel a forgalomba hozatal utáni jelentések nem tesznek különbséget a nemkívánatos gyógyszerhatások között a krónikus vagy akut indikáció tekintetében illetve, hogy felnőttek vagy gyermekek kapták a gyógyszert, a gyakoriságokat az összes loperamid-hidrokloriddal végzett vizsgálat (beleértve a 12 éves vagy annál idősebb gyermekeken végzetteket is (N=3683)) eredményeiből becsülték.
b: Lásd 4.4 pont.
c: kizárólag a szájban diszpergálódó tablettával kapcsolatban jelentették.
Azoknál a klinikai vizsgálatban jelentett nemkívánatos hatásoknál, amelyeknél nincs megadva gyakoriság, azokat nem vizsgálták, vagy nem tekintették nemkívánatos hatásnak az adott indikációban.

Gyermekpopuláció

A loperamid-hidroklorid biztonságosságát 607, 10 napos és 13 éves kor közötti gyermeken vizsgálták, akik összesen 13 kontrollált és nem-kontrollált, az akut hasmenés kezelésére irányuló klinikai vizsgálatban vettek részt. Általánosságban a nemkívánatos hatások ebben a populációban is hasonlóak voltak, mint a felnőtteknél és a 12 évesnél, ill. annál idősebb gyermekeknél végzett vizsgálatokban.

4.9 Túladagolás

Tünetek
Túladagolás esetén (beleértve a májfunkciós zavar miatti relatív túladagolást is) központi idegrendszeri depresszió (stupor, koordinációs zavarok, szomnolencia, myosis, izomhypertonia, légzésdepresszió), vizelet retenció és ileus léphet fel. A központi idegrendszeri hatások tekintetében a gyermekek nagyobb érzékenységet mutathatnak, mint a felnőttek.

Kezelés
Lehetséges antidotumként adható az opioid-antagonista naloxon.
Mivel a loperamid hatástartama hosszabb (1-3 óra), mint a naloxoné, ezért a naloxon ismételt alkalmazása válhat szükségessé. Ennek megfelelően a beteget legalább 48 órán keresztül szoros megfigyelés alá kell helyezni az esetleges központi idegrendszeri depresszió észlelésre.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Bélmotilitást csökkentő szerek
ATC kód: A07DA03

A loperamid szintetikus piperidin-származék.

A loperamid a bélfal opiát receptoraihoz kötődik, gátolva az acetilkolin és a prosztaglandin felszabadulását. Ezáltal csökkenti a propulzív perisztaltikát és növeli az intestinalis tranzitidőt. A loperamid növeli az analis sphincter tónusát és így csökkenti az inkontinenciát és a sürgősséget.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A loperamid a bélből könnyen felszívódik, de a májban csaknem teljes mértékben metabolizálódik (főként oxidatív N-demetilálódás révén), majd konjugálódik, és az epével kiválasztódik, és a széklettel ürül.
A nagyfokú first-pass metabolizmus miatt a per os adott loperamid biohasznosulása nagyon csekély mértékű.
Felezési ideje 11 (9-14) óra.
Az elimináció főként oxidatív N-demetilációval megy végbe, ez a loperamidnál a fő metabolikus út. A változatlan loperamid és a metabolitok főleg a széklettel ürülnek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Patkányon 18 hónapon és kutyán 12 hónapon át 40 mg loperamid/ttkg/nap (240x MHUL= Maximum Human Use Level - legnagyobb dózisú humán alkalmazásnak megfelelő szint), illetve 5 mg loperamid/ttkg/nap (30x MHUL) adagban végeztek krónikus toxicitási vizsgálatokat.
A vizsgálat során a lelassult súlygyarapodáson és a csökkent táplálékfogyasztáson kívül más toxikus hatást nem észleltek. A loperamiddal végzett in vivo és in vitro vizsgálatok nem mutattak genotoxikus és karcinogén hatást.
A patkányon végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatokban (40 mg loperamid/ttkg/nap adag - 240x MHUL) csökkent fertilitás és embrio- túlélés társult az anyai toxicitáshoz. Alacsonyabb dózisok nem voltak hatással az anya és az embrio egészségi állapotára, illetve a peri- vagy postnatalis fejlődésre.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

magnézium-sztearát
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
kopovidon
mikrokristályos cellulóz
laktóz-monohidrát
kukoricakeményítő

Bevonat:
szimetikon emulzió (SE4)
makrogol 6000
hipromellóz

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év

6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, ill. 20 db, ill. 50 db filmtabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes szer)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Magyarország Zrt.
2100 Gödöllő, Repülőtéri út 5.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-10440/01 (10 db)
OGYI-T-10440/02 (20 db)
OGYI-T-10440/03 (50 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. szeptember 14.

A forgalomba hozatali engedély megújításának dátuma: 2011. december 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2013. február 11.



3





OGYI/51579/2012