Gyógyszer keresés
Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
ASTRIX 100MG GYOMORNEDV-ELLENÁLLÓ KEMÉNY KAPSZULA

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER NEVE

ASTRIX 100 mg gyomornedv-ellenálló kemény kapszula


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

100,0 mg acetilszalicilsav kapszulánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Alsó és felső felén átlátszó, rózsaszín, 4-es méretű, kemény zselatin kapszulába töltött fehér, szagtalan vagy enyhén ecetszagú pellet.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Thrombocyta-aggregáció gátlása a következő esetekben:
* stabil és instabil angina pectoris,
* akut myocardialis infarctus,
* reinfarctus profilaxis,
* artériás érsebészeti beavatkozások után (pl. Percutaneous Transluminal Coronary Angioplasty - PTCA, Coronary Artery Bypass Graft - CABG),
* transitorikus ischaemiás attak (TIA) és cerebrális infarktus megelőzésére.
* myocardialis infarktus kockázatának csökkentése cardiovascularis rizikófaktorokkal rendelkező 45-79 év közötti férfi és 55-79 év közötti nőbetegek esetében, amikor a terápiás haszon felülmúlja a gastrointestinalis haemorrhagia fokozott kockázatából eredő veszélyt

4.2 Adagolás és alkalmazás

Felnőttek:
Thrombocyta-aggregáció gátlás céljából a szokásos adagolás:
* stabil és instabil angina pectoris esetén napi 100-300 mg acetilszalicilsav (1-3 kapszula/nap),
* akut myocardialis infarctus esetén napi 100 mg acetilszalicilsav (l kapszula/nap),
* reinfarctus megelőzésére napi 100 mg acetilszalicilsav (napi l kapszula/nap);
* artériás érsebészeti vagy invazív beavatkozás után (pl. CABG, PTCA) napi 100-300 mg acetilszalicilsav (1-3 kapszula/nap);
* transitorikus ischaemiás attak (TIA) és agyi infarctus elkerülésére az erre utaló jelek fellépése esetén napi 100-300 mg acetilszalicilsav (1-3 kapszula/nap).
* Myocardialis infarktus kockázatának csökkentésére cardiovascularis rizikófaktorokkal rendelkező betegek esetében az ajánlott dózis naponta 100 mg vagy kétnaponta 300 mg acetilszalicilsav.

Gyermekek:
Gyermekeknek thrombocyta-aggregáció gátlás céljára az acetilszalicilsav 1-5 mg/ttkg adagban adható. Mivel az Astrix kapszula 100 mg-os adagolású, ezért ilyen javallatban általában egyéb, megfelelően adagolható készítmény alkalmazása javasolt.

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával (és más szalicilátokkal) vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység,
* acetilszalicilsav vagy egyéb gyulladásgátló fájdalomcsillapító okozta asztmás roham vagy angioneurotikus ödéma a kórtörténetben,
* fokozott vérzési hajlam (haemorrhagiás diathesis) pl. haemophilia,
* thrombocytopenia,
* aktív gyomor- vagy nyombélfekély,
* súlyos szívelégtelenség.
* súlyos vesekárosodás (GFR < 30 ml/óra),
* súlyos májkárosodás,
* májcirrózis,
* kombinációs kezelés heti 15 mg vagy ennél nagyobb adagú metotrexáttal (lásd 4.5 pont),
* 100 mg-t meghaladó napi dózis a terhesség harmadik trimeszterében (l. 4.6 pont)

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A következő esetekben csak az előny/kockázat körültekintő mérlegelése után, fokozott elővigyázatossággal adható:

* egyidejű alvadásgátló kezelés,
* gyulladáscsökkentő fájdalom csillapítók okozta allergiás bőrtünetek, allergiás rhinitis a kórelőzményben, túlérzékenység,
* asthma bronchiale vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) /az acetilszalicilsav aszthmás rohamot válthat ki/
* enyhe és közepesen súlyos vesekárosodás,
* enyhe és közepesen súlyos májkárosodás,
* enyhe és közepesen súlyos szívelégtelenség,
* gyomor-bélrendszeri fekély vagy gyomor-bélrendszeri vérzés a kórelőzményben,
* emésztőrendszeri betegségek,
* glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz genetikai hiánya (az acetilszalicilsav hemolízist idézhet elő, vagy a meglévőt súlyosbíthatja),
* köszvény (köszvényes rohamot provokálhat),

Tekintettel az acetilszalicilsav thrombocyta-aggregációt gátló hatására, amely már egészen kis adagoknál is fellép, és több napig tart, a betegeket tájékoztatni kell arról, hogy akár kisebb műtéti eljárás (pl. foghúzás) során is fennáll a vérzés kockázata.

Acetilszalicilsav rendszeres használata ronthatja az agyvérzéses betegek prognózisát. Ezért fokozott körültekintés szükséges, amikor az acetilszalicilsavat olyan betegeknél alkalmazzák, akiknél fokozott az agyvérzés kockázata (pl. magas vérnyomásos betegeknél). Azt is megfigyelték, hogy az acetilszalicilsav fokozza az agyvérzés kockázatát orrvérzésre hajlamos betegeknél.

A Reye-szndróma ritka, de életveszélyes állapot, mely vírusinfekciók (főleg varicella és influenza) kapcsán gyermekekben lépett fel.
Acetilszalicilsav alkalmazása gyermeknél kizárólag orvosi rendelvényre és csak akkor megengedett, ha egyéb szerek hatása nem kielégítő.

Az acetilszalicilsav még kis dózisban is csökkenti a vizeletkiválasztást, és köszvényt idézhet elő azoknál a betegeknél, akiknek már egyébként is csökkent a vizeletkiválasztásuk.

Operatív beavatkozások előtt a gyógyszer alkalmazásáról a műtétet végzőknek tudomást kell szerezniük.

Ha a kezelés során tartós hányás, eszméletvesztés vagy kóros viselkedés fordul elő, az acetilszalicilsav alkalmazását abba kell hagyni.

Az acetilszalicilsav szedése csökkentheti a női termékenységet, és alkalmazása terhességet tervező nőknél nem ajánlott. Mérlegelendő az acetilszalicilsav-kezelés elhagyása olyan nőknél, akik nehezen esnek teherbe vagy meddőségi kivizsgáláson esnek át.


4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

* Orális antikoagulánsok: a thrombocyta-aggregáció gátlása, ill. a gyomor- és nyombél-nyálkahártya károsodása miatt fokozott a vérzés kockázata. Különösen fontos a vérzési idő monitorozása.
* Tiklopidin, klopidogrel: fokozott a vérzés kockázata (a thrombocyta-aggregációt gátló aktivitások szinergizmusa). Ha a kombináció nem kerülhető el, akkor gondos klinikai és laboratóriumi monitorozás szükséges (a vérzési időt is beleértve).
* Nem szteroid gyulladáscsökkentők fájdalomcsillapítók: egyidejű alkalmazás során fokozódhat a gyomor-bélrendszeri nemkívánatos hatások gyakorisága.
* Kortikoszteroidok: fokozott a gastrointestinalis vérzés kockázata
* Antidiabetikumok (pl. inzulin, szulfonilurea-származékok): a szalicilátok potencírozhatják az antidiabetikumok vércukorszint-csökkentő hatásait.
* Metotrexát: az egyidejű alkalmazás kerülendő a metotrexát fokozott hematológiai toxicitása miatt.
* A digoxin, barbiturátok és lítium plazmakoncentrációi acetilszalicilsav egyidejű alkalmazása során emelkedhetnek.
* nátrium-valproát/valproinsav: az acetilszalicilsav emelheti a valproát plazmakoncentrációját, ezáltal potencírozva annak hatásait és nemkívánatos hatásait.
* Alkohol: fokozódhat a gastrointestinalis vérzés kockázata
* Acetazolamid: az acetilszalicilsav emelheti az acetazolamid koncentrációit, ami növeli a metabolikus acidózis kockázatát.
* Vízhajtók, ACE-gátlók és angiotenzin II antagonisták: A gyulladásgátló fájdalomcsillapítók csökkenthetik a vízhajtók és egyéb vérnyomáscsökkentők vérnyomáscsökkentő hatásait. ACE-gátló/angiotenzin II antagonista és ciklooxigenáz-gátló szerek egyidejű alkalmazása a veseműködés károsodásához vezethet olyan betegeknél, akiknél már eleve veseműködési zavar áll fenn (pl. kiszáradt és idős betegek). Ez akut veseelégtelenséget eredményezhet, amely általában reverzibilis. Fokozott körültekintés ajánlott, amikor NSAID-ot ACE-gátlóval/ angiotenzin II antagonistával kombináltan alkalmaznak, különösen idős betegeknél. A betegeknek elegendő mennyiségű folyadékot kell kapniuk, és mérlegelendő a veseműködés monitorozása a kombinációs terápia megkezdésekor és a kezelés során rendszeres időközönként.
* Húgysavcsökkentök (probenecid, szulfinpirazon): csökkent húgysavhajtó hatás.
- Aldoszteron-antagonisták (pl. spironolakton), kacsdiuretikumok (pl. furosemid) és probenecid hatékonysága acetilszalicilsav egyidejű alkalmazása során csökkenhet.
- Ibuprofen Kísérletes adatok arra utalnak, hogy az ibuprofen gátolhatja a kis adagban alkalmazott aszpirinnek a thrombocyta-aggregációra kifejtett hatását, amikor a két gyógyszert egyidejűleg adagolják. Ezen adatok korlátozott volta és az ex vivo adatok klinikai helyzetekre történő extrapolálásának bizonytalansága azonban arra utal, hogy nem vonhatók le szilárd következtetések az ibuprofen rendszeres használatára nézve, és a kutatók szerint nem valószínű, hogy az ibuprofen alkalmankénti használatának klinikailag jelentős hatása lenne.
- Fenitoin: A szalicilátok csökkenthetik a plazma fenitoin-koncentrációját azáltal, hogy csökkentik a fenitoin albuminhoz történő kötődését a plazmában. A szabad fenitoin mennyisége azonban általában nem nő, és ezért ez a kölcsönhatás elvileg nem befolyásolhatja a fenitoin adagolását.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség:
Kis adagok (100 mg/nap-ig):
A klinikai vizsgálatok szerint a korlátozott nőgyógyászati alkalmazásra szolgáló, napi 100 mg-ig
terjedő, adagok - melyek speciális ellenőrzést igényelnek - feltehetően biztonságosak.

100-500 mg/nap közötti adagok:
100 mg-t meghaladó napi dózis a terhesség harmadik trimeszterében ellenjavallt (l. 4.3 pont)
A 100 mg/nap feletti, napi 500 mg-ig terjedő adagok alkalmazását tekintve nem áll rendelkezésre
megfelelő klinikai tapasztalat, az 500 mg/nap vagy a feletti adagokról szóló ajánlások erre a dózistartományra is vonatkoznak.

A terhesség hatodik hónapjától kezdve a prosztaglandinok szintézisét gátló minden szer a következő veszélyekkel járhat:
- A magzatra és újszülöttre nézve:
- A szívet és a tüdőt érő toxikus hatás: a Botallo-vezeték idő előtti záródása esetleges intrauterin halálhoz vezet; pulmonális hypertonia és újszülöttkori jobb szívfél elégtelenség,
- Veseműködési zavar: oligohydramnion, neonatalis veseelégtelenség.
- Az anyára és - a terhesség végén - az újszülöttre nézve:
- A vérzési idő lehetséges megnyúlása; az aggregáció-gátló hatás még igen kis adagok
mellett is bekövetkezhet.

A 25. amennorheas hetet követően - eltekintve az különlegesen kivételes kardiológiai, neurológiai vagy nőgyógyászati alkalmazástól, mely orvosilag alátámasztott és specialista által ellenőrzött - minden acetilszalicilsav tartalmú gyógyszer adása kontraindikált (l. 4.3 pont).

Szoptatás:
Az acetilszalicilsav kiválasztódik a humán anyatejbe, de napi 300 mg alatti adagok alkalmazása valószínűleg nem gyakorol hatást a gyermekre.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az Astrix 100 mg gyomornedv-ellenálló kemény kapszula nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A leggyakoribb nemkívánatos hatásoka gyomor-bélrendszeri tünetek és a gyomor-bélrendszeri vérzésre való fokozott hajlam dózisfüggőek. A gyomor-bélrendszeri vérzésre való fokozott hajlam ritkán jár tünetekkel.

MedDRA szerinti gyakorisági kategóriák:
­ Nagyon gyakori (?1/10)
­ Gyakori (?1/100 - <1/10)
­ Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
­ Ritka (?1/10000 - <1/1000)
­ Nagyon ritka (<1/10000),
­ nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Fokozott vérzési hajlam
Ritka: koponyaűri vérzés. leukopenia, thrombocytopenia, pancytopenia, agranulocytosis, aplastikus anemia,

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: Anaphylaxiás reakciók

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Hipoglikémia

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: fejfájás, szédülés, látászavar, aluszékonyság, zavartság, halláscsökkenés, fülcsengés melyek rendszerint túladagolásra utalnak


Érbetegségek és tünetek:
Ritka: Haemorrhagiás vasculitis

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem gyakori: nátha, nehézlégzés
Ritka: hörgőgörcs, asztmás roham

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: dyspepsia, hasi fájdalom, hányinger, hányás, gyomorégés, hasmenés
Ritka: súlyos gastrointestinalis vérzések, gyomor- és bélfekélyek, melyek nagyon ritkán perforációhoz vezetnek.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Nagyon ritka: májenzim-értékek emelkedése

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: csalánkiütés
Ritka: Stevens-Johnson szindróma, Lyell-szindróma, purpura, erythema nodosum, erythema multiforme, Quincke-ödéma

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Veseműködési zavarok

4.9 Túladagolás

Megkülönböztetendő az acetilszalicilsav krónikus túladagolása - ami túlnyomóan központi idegrendszeri zavarokat (szalicilizmus) okoz és a heveny mérgezés, amikor a savbázis egyensúly zavara áll előtérben.

Az akut túladagolás tünetei: tinnitus, szédülés, émelygés, hányás, hyperpnoe, dezorientáció, verítékezés és tremor.

A súlyos mérgezés tünetei közé tartoznak még: delírium, görcsök, hipertermia, metabolikus acidosis, hipoglikémia/hiperglikémia, hipokalémia, dehidráció, tüdőödéma, rhabdomyolysis, szívritmuszavar.
Súlyos mérgezések esetében több tíz óra is eltelhet, mire a gyomornedv-ellenálló tablettákból felszabaduló gyógyszer maximális plazmakoncentrációi kialakulnak.

Krónikus toxicitás:
Az acetilszalicilsav és metabolitjai helyileg nyálkahártya-izgalmat okoznak. Már terápiás adagban is létrejöhetnek fekélyek, vérzések, és/vagy haemorrhagiás eróziók mikrovérzésekkel a gyomor-béltraktusban. Krónikus szedés alatt ezért anémia alakulhat ki. Szédülés, fülcsengés a túladagolás jele lehet.
300-500 µg/ml szalicilsav plazmakoncentráció esetén toxikus tünetek, (400)-500 µg/ml plazmakoncentráció felett komatózus állapot lép fel és bekövetkezhet a halál.
Szédülés és fülcsengés, különösen gyermekeknél és idősebb betegeknél a túladagolás jele lehet.

Kezelés
Specifikus antidotum nincs. Az acetilszalicilsav-intoxikáció kezelésének lehetőségei a lenyelt gyógyszer mennyiségéhez, klinikai tünetekhez, stádiumához és mértékéhez igazodnak. El kell végezni a hatóanyag felszívódását csökkentő szokásos intézkedéseket (pl. gyomormosás és orvosi (aktív) szén ismételt alkalmazása), a kiürülés meggyorsítását (lúgos vízhajtás, hemodialízis és hemoperfúzió), továbbá a folyadék- és elektrolit-háztartás, a hőszabályozás, valamint a légzés kontrollálását, rendezését.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antithrombotikus gyógyszerek, trombocita-aggregáció gátlók, kivéve heparin
ATC-kód: B01AC06

A szalicilsav származékai közül az acetilszalicilsavnak - antipiretikus és analgetikus hatásai mellett - kifejezett thrombocyta-aggregációt gátló hatása is van. Bár az acetilszalicilsav szalicilátra és acetátra hidrolizál, e hidrolízis nem szükséges az acetilszalicilsav hatásainak kiváltásához, sőt a thrombocyta-aggregációt gátló hatás olyan tulajdonság, mellyel a többi szalicilát nem rendelkezik.

E hatások elsődlegesen annak tudhatók be, hogy az acetilszalicilsav különböző fehérjéket, sőt a DNS-t is képes acetilálni, mely acetiláció révén e molekulák élettani tulajdonságai megváltoznak.
A vérlemezkékben az acetilszalicilsav legjelentősebb hatása a prosztaglandin-endoperoxid-szintáz enzim (PGHS-1, ismertebb nevén ciklooxigenáz-1 - COX-1) gátlása acetiláció révén. A COX-1 enzim a prosztanoid bioszintézis első lépéseként katalizálja az arachidonsav konverzióját PGH2-vé. A vérlemezkékben a PGH2 további lépésekben thromboxán A2-vé (TxA2) alakul, míg az érfal endotheliális sejtjeiben prosztaciklinné (PGI2). A thromboxán A2 elősegíti a thrombocyta-aggregációt és vasoconstrictor hatása van, a prosztaciklin pedig gátolja a thrombocyta-aggregációt és vasodilatator hatása van. Bár e két prosztanoid hatása egymással ellentétes, az antithrombotikus effektus mégis erősebb, ugyanis a vérlemezkék nem képesek az irreverzibilisen bénított COX-1 reszintézisére, az érfal sejtjei azonban igen. Az acetilszalicilsavat alacsony dózisban alkalmazva szelektíven gátolható a thrombocyták PGH2 és thromboxán A2-szintézise, így érhető el az antithrombotikus hatás. Egyes vizsgálatok a COX-1 különböző izoenzimeinek jelenlétére, s ezek eltérő gátolhatóságára mutatnak rá a thrombocytákban és az endothelium sejtjeiben. Az acetilszalicilsav csak kis mértékben gátolja az indukálható ciklooxigenáz enzimet (COX-2).
Az acetilszalicilsav rendszeres, kis adagban való alkalmazásával - amit az Astrix terápia lehetővé tesz - a tromboxan A2 szintézis 90% feletti gátlása érhető el, miközben a prosztaciklin-szintézis csak minimális mértékben csökken.
A fenti hatások mellett az acetilszalicilsav meggátolja a vérlemezke-aggregáció második lépését is, azáltal, hogy gátolja az ADP felszabadulását a thrombocytákból. Szintén gátolja a 4. vérlemezke-faktor (PF-4) felszabadulását.
Az acetilszalicilsav a többi szaliciláthoz hasonlóan antipiretikus és analgetikus hatású, melynek szintén a prosztaglandin-bioszintézis gátlása az alapja.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az Astrix kapszulában a hatóanyag gyomornedv-rezisztens, bélben oldódó pelletek formájában található, ezért az acetilszalicilsav felszabadulása - a gyomorban oldódó készítményekhez képest - késleltetett, több órával később következik be. Az acetilszalicilsav a felszívódás alatt és után fő metabolitjává, szalicilsavvá alakul át. Az acetilszalicilsav részben már a bél mucosán való átjutás közben hidrolítikusan bomlik, de a folyamat túlnyomórészt a májban zajlik. A kis adagokban elhúzódó felszívódó hatóanyag felszabadulást biztosító gyógyszerforma miatt az Astrixból az acetilszalicilsav lassan, alacsony koncentrációban kerül a portális keringésbe, ami azonban elegendő ahhoz, hogy a portális keringésen éppen áthaladó thrombocytákban a tromboxan A2 szintézist irreverzibilisen gátolja. Mivel a májat elérő kis mennyiségű acetilszalicilsav csaknem teljes mértékben metabolizálódik, a szisztémás hatása minimális. Nagy dózisú acetilszalicilsav bevétele után a liquor cerebro-spinalisban és a synovialis folyadékban kimutatható. A szalicilsav képes átjutni a placentán és megjelenhet az anyatejben is. Az acetilszalicilsav eliminációja dózisfüggő, mert a metabolizációt a májenzimek kapacitása határozza meg. Az eliminációs felezési idő kis dózis alkalmazása, pl. az Astrix javasolt dózisa esetén 2-3 óra. A plazmafehérjéhez történő kötődése koncentrációfüggő (66-98%). A szalicilsav és fő metabolitjai túlnyomórészt a vesén keresztül választódnak ki.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás:

Felnőttnél 10 g egyszeri adagtól kezdődően, gyermeknél 3 g acetilszalicilsav bevétele után halálos lehet. A halál rendszerint a légzés leállása miatt következik be.
300-500 mcg/ml szalicilsav plazmakoncentráció esetén toxikus tünetek léphetnek fel,
400-500 mcg/ml plazmakoncentráció felett komatózus állapot alakul ki és halál is bekövetkezhet.

Krónikus toxicitás:
Az acetilszalicilsav és fő metabolitja, a szalicilsav a nyálkahártyát helyileg irritálhatja, ami gastrointestinalis vérzés kockázatával jár. Állatkísérletekben nagy dózisú akut és krónikus adagolás mellett vesekárosodást észleltek.

Carcinogén és mutagén hatás vizsgálatai:
Az acetilszalicilsav carcinogén vagy mutagén hatására nincs bizonyíték.

Teratogenitási és reprodukciós vizsgálatok:
Több állatfaj esetében is megfigyelték a szalicilátok teratogén hatását: implantációs zavarokat, embriotoxikus és foetotoxikus hatásokat, továbbá prenatalis terápia esetén az utód tanulási képességének csökkenését.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

hidroxipropilcellulóz, mikrokristályos cellulóz, Eudragit L30 D55, glicerin-monosztearát, poliszorbát 80, trietil-citrát, tisztított víz.
Kapszulahéj: indigókármin (E132), eritrozin (E127), zselatin

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on, a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db kapszula színtelen, átlátszó, PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: keresztjelzés nélküli
Kiadhatóság: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

TEVA Gyógyszergyár Zrt, 4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3800/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

1991. szeptember 26. / 2005. január 19.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2012-01-25
3




3


OGYI/35588/2011