BERES TRINELL PRO FILMTABLETTA
Vény nélkül is kiadható A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
|
|
1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE
Béres Trinell Pro filmtabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
500,0 mg paracetamol, (520,8 mg 96 % paracetamol formájában), 300,0 mg propifenazon, 75,0 mg koffein filmtablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Filmtabletta
Fehér, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott filmtabletta. Törési felülete fehér színű.
A törővonal csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Enyhe-középsúlyos fájdalom, pl. menstruációs fájdalom, fejfájás, migrén, fogfájás, reumás fájdalom, műtéteket követő fájdalom enyhítése, illetve meghűlés okozta fájdalom és láz csillapítása.
4.2 Adagolás és az alkalmazás
Felnőttek egyszeri adagja 1 filmtabletta, amely szükség esetén 24 órán belül háromszor megismételhető. A maximális napi adag 4 filmtabletta, az egyes dózisok között legalább 4 óra teljen el.
A készítmény alkalmazása 12 éves kor alatti gyermekek esetében ellenjavallt (lásd 4.3. pont).
4.3 Ellenjavallatok
* krónikus, túlzott alkoholfogyasztás
* pirazonokkal és hasonló vegyületekkel (fenazon, aminofenazon, metamizol) fenilbutazonnal és acetilszalicilsavval szembeni ismert túlérzékenység,
* súlyos vese- és májelégtelenség,
* granulocitopénia
* kongenitális glükóz-6-foszfát dehidrogenáz hiány (hemolitikus anémiával bizonyítva),
* akut hepaticus porphyria,
* 12 éves kor alatt.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A beteget tájékoztatni kell arról, hogy analgetikumot csak orvosi utasításra szabad hosszú ideig, rendszeresen szedni.
A következő esetekben fokozott óvatosság (az adag csökkentése és/vagy az adagolási időköz növelése) szükséges:
* beszűkült májfunkció (pl. krónikus alkoholfüggőség vagy hepatitis eseteiben);
* beszűkült veseműködés;
* Gilbert-szindróma (glükuronil-transzferáz hiány okozta fluktuáló benignus sárgaság);
* haematopoeticus diszfunkció
Alkalmazása során alkohol fogyasztása kerülendő. Paracetamol tartalmú analgetikumok tartós szedése nagymértékű kumulációt okozhat, ami ritkán analgetikus nephropathiához és rendszerint irreverzibilis veseelégtelenséghez vezethet.
Asztma, krónikus rhinitis, krónikus utricaria esetén, különösen, ha más gyulladáscsökkentő iránt is túlérzékenység áll fenn, fokozott óvatosság ajánlott. Arra érzékenyeknél beszámoltak néha propifenazon és paracetamol tartalmú készítményekkel összefüggő asztmás rohamokról és anafilaxiás sokkról.
Egyes laborvizsgálatok eredményét befolyásolhatja, mint pl. szérum húgysav, heparin, teofillin-szintet, vizelet aminosav, és oxidáz-peroxidáz módszerrel végzett vércukor méréseket.
Analgetikumok folyamatos szedése fejfájás kezelésére krónikus fejfájáshoz vezethet. Enyhe fokú
máj-, ill. veseműködési zavar, ill. hypercalciuria esetén adagolása egyedi orvosi megfontolást igényel.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A lehetséges kölcsönhatásokat az egyedi összetevők határozzák meg, ezek a következők:
1) Paracetamol:
* Az antacidák csökkenthetik és megnyújthatják a vegyület felszívódását.
* Krónikus alkohol fogyasztás fokozhatja az acetaminofen hepatotoxicitását a toxikus metabolit - a fenacetin - fokozott képzése révén (CYP 2E1 indukció).
* Más, szintén CYP 2E1 induktor hasonló hatást fejthet ki, pl. karbamazepin, barbiturátok, izoniazid, INH, fenitoin, rifampicin, ritonavir stb.
* A szulfinpirazon szintén fokozza a fenacetin képződést.
* Az acetaminofen csökkentheti a buszulfán clearance-ét.
* Az acetaminofen és egyéb NSAID együttes, tartós használata fokozza a toxikus nephropátia, ill. a vese-és hólyagrák rizikóját.
* Aszpirin tartalmú készítmény és paracetamol együttes használata fokozza a toxikus nephropathia kialakulásának rizikóját.
* Kumarin vagy indandion típusú antikoagulánssal való tartós együttes használata fokozhatja az antikoaguláns hatását, ezért megfelelő laboratóriumi ellenőrzés alapján a dózis módosítása szükséges lehet.
* Nagy adagokban az inzulin hatását gátolja.
2) koffein:
* A koffein metabolizmusa döntően a hepatikus mikroszomális enzimek által történik (elsősorban CYP 1A2), így az interakciók lehetőségét is ez határozza meg. A legfontosabbak a következők:
1. orális fogamzásgátlók (a koffein clearance csökkentése);
2. antibiotikumok, pl. ciprofloxacin, enoxacin, norfloxacin, ofloxacin és eritromicin (a koffein clearance csökkentése);
3. barbiturátok (a koffein csökkentheti a gyógyszer hipnotikus és görcsoldó hatását);
4. antiaritmikumok, pl. a mexiletin csökkenti a koffein clearancét kb. 50%-al;
5. ?-blokkolók: kölcsönösen gátolják egymás terápiás hatékonyságát;
6. lítium (a koffein fokozza a gyógyszer vizeletben való ürülését).
3) propifenazon:
* Más ciklooxigenáz-bénítóval való együttes szedése nem javasolt a lehetséges közös mellékhatások (pl. gastrointestinalis eróziók) miatt.
* Befolyásolhatja a véralvadás gátlók hatását.
4.6 Terhesség és szoptatás
Paracetamol: állatkísérletek nem mutattak teratogén hatásokat. Napjainkig nem jeleztek mellékhatásokat magzatnál sem, kontrollált humán vizsgálatokat azonban nem végeztek.
Propifenazon: állatkísérletek szerint nincsenek teratogén vagy embriotoxikus hatásai. Terhes nőknél való alkalmazásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat. Mivel a paracetamol és propifenazon kombináció hatásaira vonatkozó adatok terhes nőknél hiányoznak, terhesség alatt, különösen az első trimeszterben és az utolsó hat hétben (utóbbi esetben a prosztaglandin bioszintézis és a következményesen kialakuló szülés-gátló hatás lehetősége miatt) csak abszolút indikáció esetén és kizárólag orvosi felügyelet mellett javasolt.
Mivel a hatóanyag kiválasztódik az anyatejbe és a csecsemő enzimrendszere még éretlen, a tablettát szoptatás alatt nem ajánlott szedni.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek magadásra.
A gyakorisági kategóriák:
Nagyon gyakori: (?1/10)
Gyakori: (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori: (?1/1000 -<1/100)
Ritka: (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritkán allergiás bőrreakciót (pl. urticaria, erythema) okozhat.
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nagyon ritkán előfordult túlérzékenységi reakció pruritus, erythema, urticaria, angioödéma, dyspnoe vagy asztma formájában, és nem ismert gyakorisággal beszámoltak anafilaktoid reakciókról, illetve anafilaxiás sokkról.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Ritkán: paracetamollal és propifenazonnal összefüggő thrombocytopenia, leukopenia, agranulocytosis és pancytopenia előfordulhat.
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakorisággal, napi többszöri bevétel esetén a koffein az arra érzékeny személyekben a gyomor-bélcsatorna fokozott izgalmát válthatja ki.
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem ismert gyakorisággal, napi többszöri bevétel esetén a koffein az arra érzékeny személyekben palpitációt válthat ki.
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakorisággal, napi többszöri bevétel esetén a koffein az arra érzékeny személyekben fokozott központi idegrendszeri ingerlékenységet válthat ki.
Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
A paracetamol nagy adagokban (főleg tartós alkalmazás esetén) toxikus, igen nagy adagokban letális májkárosodást (irreverzibilis májszövet nekrózist) okozhat. Korai tünetek: étvágytalanság, hányinger, hányás, izzadás, általános gyengeség, rossz közérzet.
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Paracetamol tartalmú analgetikumok tartós szedése nagymértékű kumulációt okozhat, ami ritkán analgetikus nephropathiához és rendszerint irreverzibilis veseelégtelenséghez vezethet.
Túladagolás okozta tünetek - máj- veseelégtelenség, központi idegrendszeri panaszok - csak az előirt napi dózis sokszorosát meghaladó mennyiség használata esetén jelentkezhetnek.
4.9 Túladagolás
Paracetamol: túladagolás többnyire 6 g-ot meghaladó napi bevitel esetén jelentkezik.
Túladagolásának legsúlyosabb következménye (felnőttekben 10 g feletti, gyermekekben 150 mg/ttkg mennyiség), a májelégtelenséghez, irreverzibilis májsejt-nekrózishoz, májkómához, halálhoz vezető hepatotoxicitás 24-48 órával a bevételt követően jelentkezik. Potenciális májkárosodásra utal és a kezelés azonnali megindítását teszi szükségessé, ha a paracetamol plazmakoncentrációja a bevételt követően 4 órával eléri a 150 µg/ml-t, a bevételt követően 6 órával a 100 µg/ml-t, a bevételt követően 8 órával a 70 µg/ml-t, a bevételt követően 15 órával a 20 µg/ml-t, a bevételt követően 24 órával a 3,5 µg/ml-t.
A túladagolás tünetei általában hányinger, hányás, étvágytalanság, hasi fájdalom, sápadtság képében jelentkeznek. A túladagolást okozó dózis bevételét követően 12-48 órán belül magas transzamináz-, bilirubin-értékek, hepatomegalia alakul ki és megnyúlik a protrombin-idő. A májkóma általában a bevételt követően 48 órán túl lép fel icterus, hypoglykaemia és véralvadási zavarok kíséretében.
Terápia: hánytatás, tüneti kezelés, antidotumként az első 10 órán belül N-acetilcisztein adása (per os kezdő adag: 140 mg/ttkg, 8 óra után a fenntartó adag 70 mg/ttkg 4 óránként).
Propifenazon: túladagolásának tünetei leggyakrabban hányás, vérnyomás-emelkedés, aluszékonyság, görcsök.
Kezelésként hánytatás, gyomormosás, forszírozott diurézis alkalmazható. Súlyosabb túladagolás esetén ajánlott a beteg folyamatos megfigyelése, a vitális funkciók monitorozása. Görcsök esetén gyors hatású barbiturát, vagy diazepam adható i.v.
Figyelem! Teofillin alkalmazása kerülendő, mert görcskeltő hatású lehet.
Koffein: túladagolási tüneteket többnyire 1 g-ot meghaladó koffein mennyiség rövid időn belüli elfogyasztása okoz.
Tünetek: agitáltság, fejfájás, nyugtalanság, szapora szívverés, tachypnoe, tremor, gyakori vizelés, görcsök.
Kezelése tüneti: folyadék- és elektrolit-háztartás normalizálása, hánytatás, gyomormosás, aktív szén, görcsök esetén antikonvulzívum (diazepam, fenobarbitál, vagy fenitoin), kardiális tünetek esetén béta-blokkoló, stb.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmaterápiás csoport: Egyéb fájdalom,- és lázcsillapítók.
ATC kód: N02BE51
Az egyes komponensek fő farmakodinámiás hatásai az elsődleges indikáció - a fájdalomcsillapítás - szempontjából:
1) paracetamol: nem szelektív centrális ciklooxigenáz gátlószer;
2) propifenazon: nem szelektív ciklooxigenáz gátlószer;
3) koffein: kompetitív A1 és A2 adenozin-receptor gátlószer; 3,5- cAMP foszfodieszteráz gátlószer.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Az egyes komponensek fő farmakokinetikai tulajdonságai:
Felszívódás: mindhárom összetevő gyorsan és szinte teljes mértékben felszívódik a gyomor-bélrendszerből.
Transzport: változóan, nem kiemelten jelentős mértékben - paracetamol: kb.25%, propifenazon: 10%, koffein: 25-36% - kötődnek szérumfehérjékhez.
Biológiai hasznosulás - megoszlás:
1) Paracetamol: kb. 25%-os first-pass effektus; megoszlási térfogat: 0,95 l/kg; szájon át történő alkalmazást követően csúcs-plazmakoncentrációt kb. 30-60 perc múlva éri el, eliminációs T 1/2 kb.
2-4 óra. Metabolizmus döntően a máj mikroszomális enzim rendszereiben történik, kb. 60% glükuronidáció és kb. 30% szulfát konjugáció révén; kis mértékben keletkezik a szervezetben hatástalanított N-acetil-benzo-kinonimin. A terápiás és toxikus szérumkoncentrációk aránya kb. 1:10.
2) Propifenazon: szájon át történő alkalmazás során first-pass effektus kb. 25%, a megoszlási térfogat: 0,4 l/kg; a csúcs plazmakoncentrációt kb. 30-40 perc múlva éri el, csúcshatás kb. 90 perc múlva jelentkezik, eliminációs T 1/2 kb. 2,1-2,4 óra.
3) Koffein: szájon át való alkalmazást követően csúcshatás 30-75 perc múlva jelentkezik, felnőttben a metabolizmus dózisfüggő, szaturációs jelleggel, az eliminációs T 1/2 kb. 3-7 óra, egészséges egyénekben 4-5-szörös individuális eltérésekkel. Fő metabolitok a paraxantin (80%), a teobromin (10%) és a teofillin (4%). Megoszlási térfogata: 0,52-1,06 l/kg.
Hatástanilag lényeges interakciók: a koffein fokozza a paracetamol AUC és AUCM, Cmax., ill. csökkenti a clearance értékeit. Ezen kívül a paracetamol fokozza a propifenazon vérszintjét és megnyújtja annak eliminációs felezési idejét. Valamennyi, fentiekben említett hatás növeli a készítmény fájdalomcsillapító hatékonyságát.
Kiválasztás: A paracetamol konjugációs termékei szinte teljes mértékben a vizeletben kerülnek kiválasztásra. Az intakt koffein, ill. metabolitjainak kb. 80-90%-a kerül a vizeletbe, az epeutakon keresztül mintegy 2-5 % választódik ki. A propifenazon kb. 1%-a marad változatlan formában, döntően két fő metabolit kerül a vizeletbe, az N-dezmetil-propifenazon és a hidroxi-metil-propifenazon.
Valamennyi komponens metabolizmusa lényegesen csökken vese- ill. májelégtelenségben.
5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
Akut toxicitási vizsgálatok igazolják, hogy a készítmény hatóanyagai a javasolt dózisban messze alatta maradnak a toxikus dózistartománynak. Patkányokon végzett akut toxicitási vizsgálatok szerint orális adagolás esetén a paracetamol LD50 értéke 2400 mg/ttkg, a propifenazon LD50 értéke 860 mg/ttkg, és a koffein LD50 értéke 192 mg/ttkg.
Krónikus toxicitási vizsgálatok patkányokon bizonyítják, hogy a Trinell Pro készítmények hatóanyagainak külön-külön, illetve különböző kombinációban a gastrointestinalis, máj és vese toxicitása csak a terápiás dózis sokszorosának alkalmazása során jelentkezik. A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy a készítmény komponenseinek a maximális terápiás dózisban történő, hosszantartó adagolása nem eredményez toxikus mellékhatásokat.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Tabletta-mag: vízmentes kolloid szilicium-dioxid, talkum, magnézium-sztearát, karboximetil-keményítő-nátrium (A típus), kalcium-hidrogén-foszfát, hidroxipropilcellulóz, mikrokristályos cellulóz, povidon.
Filmbevonat: hipromellóz (E464), mikrokristályos cellulóz (E 460),, makrogol-sztearát (E 431), titán-dioxid (E 171).
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
3 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25°C -on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
4 db, 10 db, 20 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Megjegyzés: kereszt nélküli
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Béres Gyógyszergyár Zrt., 1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4.
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-9400/01 Béres Trinell Pro filmtabletta 4x
OGYI-T-9400/02 Béres Trinell Pro filmtabletta 10x
OGYI-T-9400/03 Béres Trinell Pro filmtabletta 20x
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
2004. április 20. / 2009.május 11.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2012. február 21.
6
OGYI/42082/2011