LADYBON 2,5MG TABLETTA
Vényköteles A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
|
|
BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA
Ladybon 2,5 mg tabletta
tibolon
Mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
- További kérdéseivel forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.
- Ezt a gyógyszert az orvos Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha tünetei az Önéhez hasonlóak.
- Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát.
A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Ladybon és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Ladybon alkalmazása előtt
3. Hogyan kell alkalmazni a Ladybont?
4. Lehetséges mellékhatások
5 Hogyan kell a Ladybont tárolni?
6. További információk
1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A LADYBON ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A Ladybon az úgynevezett hormonpótló gyógyszerek (HRT) csoportjába tartozik. A menopauza idején (természetes vagy petefészek-eltávolító műtét utáni művi) a női szervezetben leáll a női nemi hormon, azaz az ösztrogén termelése.
A nők ekkor számos panasztól szenvedhetnek: hőhullámok, éjszakai verejtékezés, hüvelyi irritáció, depresszió vagy csökkent szexuális aktivitás.
A Ladybon a menopauzális tünetek kezelésére szolgál. Főként, ha Ön 60 évesnél idősebb, beszélje meg orvosával a Ladybon-kezelés előnyeit és kockázatát.
A Ladybon a kezelés megkezdése után rendszerint már néhány héten belül csökkenti a tüneteket, de az optimális eredmények kifejlődéséhez legalább három hónapon át tartó kezelés szükséges.
A túl kevés ösztrogén törékeny csontok (oszteoporózis) kialakulásához vezet.
Amennyiben Önt fokozottan veszélyezteti a csontritkulás (oszteoporózis) okozta csonttörés lehetősége, de nem részesülhet egyéb kezelésben, vagy amennyiben az egyéb kezelések hatástalannak bizonyultak, a Ladybon a csontritkulás megelőzésére is használható.
További információkat a Ladybonról és annak használatáról a 6. pontban olvashat.
2. TUDNIVALÓK A LADYBON ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne szedje a Ladybont,
- ha terhes vagy terhességet tervez,
- ha szoptat,
- ismert vagy korábban előfordult emlőrákos megbetegedés vagy annak gyanúja esetén,
- ismert vagy korábban előfordult rákos megbetegedés, vagy annak gyanúja esetén (különösen hormonfüggő rák, pl. méhnyálkahártyarák),
- ha olyan, nem várt hüvelyi vérzése jelentkezik, amit orvos nem vizsgált ki,
- ha kóros méhnyálkahártya burjánzása van (endometriális hiperplázia),
- ismert vagy korábban előfordult vérkeringési rendellenesség, pl. vérrögképződés esetén (a láb vénáiban vagy a tüdőben),
- ismert vagy korábban előfordult mellkasi fájdalom, szívroham, agyvérzés vagy "mini-agyvérzés (tranziens iszkémiás attak) esetén,
- ismert vagy korábban előfordult májbetegség esetén, ha a májfunkciós tesztek eredményei még nem normalizálódtak,
- ha allergiás a tibolonra, vagy a Ladybon tabletta bármely egyéb összetevőjére,
- ha porfíriában szenved (örökletes betegség).
A Ladybon fokozott elővigyázatossággal alkalmazható
A hormonpótló terápia az előnyei mellett néhány kockázati tényezővel is rendelkezik, melyeket számításba kell venni a terápia kezdetén vagy annak folytatásakor.
Orvosi ellenőrző vizsgálatok
Mielőtt elkezdené a hormonpótló kezelést, orvosának az Önre és családjára vonatkozó kórelőzményekről kell tájékozódnia. Az orvosa úgy dönthet, hogy megvizsgálja az emlőit és/vagy a hasát, és néha belsőleges vizsgálatot is végezhet. Emellett rendszeres kontrollvizsgálatokra lesz szüksége, különösképpen emlővizsgálatra.
Attól fogva, hogy elkezdi a hormonpótló kezelést, rendszeresen orvosi kontrollvizsgálatra kell járnia (legalább egyszer egy évben). A vizsgálatok alkalmával az orvosa megbeszélheti Önnel a kezelés előnyeit és a hormonpótló kezelés folytatásának kockázatait is.
Bizonyos betegségek rosszabbodhatnak a hormonpótló terápia hatására. Amennyiben a következőkben felsorolt betegség(ek)ben szenved, vagy szenvedett korábban, értesítse erről kezelőorvosát, aki ezt fokozott figyelemmel fogja követni:
Jóindulatú méhtumor (uterin leiomióma), endometriózis (méhen kívülre került működő méhnyálkahártya szövet gyakran fájdalmas jelenléte és növekedése), vérrögképződés a kórelőzményben, hormonfüggő rákbetegség a személyes vagy családi kórelőzményben (pl. emlő- vagy méhnyálkahártya rák közeli hozzátartozónál), magas vérnyomás, májbetegség, cukorbetegség, epekő, migrén vagy fejfájás, szisztémás lupusz, kóros méhnyálkahártya burjánzás (endometrium hiperplázia), epilepszia, asztma, örökletes halláskárosodás (otoszklerózis) a kórelőzményekben. Amennyiben a
Ladybon alkalmazása során bármilyen változást észlel az egészségi állapotában, keresse fel kezelőorvosát.
A hormonpótló kezelés folyadékvisszatartást is eredményezhet a szervezetben.
A Ladybon nem fogamzásgátló tabletta és ezért nem is előzi meg a fogamzást.
Haladéktalanul hagyja abba a Ladybon szedését a következő esetekben:
- sárgaság (sárga bőrelszíneződés),
- a vérnyomás hirtelen megemelkedése,
- migrénes roham vagy súlyos fejfájás.
Hatásai a rákos megbetegedésre való kockázatra
Endometrium rák (méhnyálkahártya rákos megbetegedése)
Vizsgálatok szerint a tibolont (a Ladybon hatóanyagát) szedő nőknél fokozott a méhnyálkahártya (endometrium) rákos megbetegedésének veszélye. A kockázat a terápia hosszával párhuzamosan fokozódik.
Amennyiben áttöréses vagy pecsételő vérzés jelentkezik, általában nincsen szükség aggodalomra, főképpen a hormonpótló kezelés első néhány hónapja folyamán.
De ha olyan vérzés vagy pecsételő vérzés jelentkezik, ami:
- a kezelés során több mint 6 hónapon át fennmarad,
- 6 hónapos kezelés után jelentkezik,
- abban az esetben is folytatódik, ha abbahagyja a Ladybon szedését,
kérjük, konzultáljon kezelőorvosával az endometrium (méhnyálkahártya) rák kizárása céljából. Ez ugyanis a méhnyálkahártya megvastagodásának a jele is lehet.
Ösztrogének önmagukban való hosszan tartó szedése megnöveli a méhnyálkahártya (endometrium) rákos megbetegedésének veszélyét. Amennyiben progesztagénnel együtt szedik őket legalább 12 napos ciklusban, a kockázat nagyban csökkenthető. Mivel a Ladybon eltér a legtöbb hormonpótló készítménytől, nem szükséges külön progesztagént is szednie a Ladybon terápia mellett.
Emlőrák
Azok a nők, akik emlőrákban szenvednek, vagy szenvedtek korábban, nem részesülhetnek hormonpótló vagy Ladybon kezelésben.
Az ösztrogénekkel, ösztrogén és progesztagénnel kombináltan vagy tibolonnal végzett évekig tartó hormonpótló kezelés alig növeli az emlőrák kockázatát. A terápia hosszával párhuzamosan nő a veszély mértéke is, de a kezelés abbahagyása után mintegy 5 éven belül a kockázat szintje visszatér a normálisra. A tibolont szedő nőkben alacsonyabb a kockázat, mint a kombinált hormonpótló kezelésben részesülő nők körében, és az abszolút kockázat ugyanakkora, mint a csak ösztrogén pótlásban részesülő nőknél.
Az 50 - 64 év körüli nők tekintetében, akik nem részesülnek hormonpótló kezelésben, átlagosan 1000 közül 32 esetben mutatható ki mellrák. A már legalább 5 éve hormonpótló kezelésben részesülő 1000 nő körében ennél kettővel, a több mint 10 éve hormonpótló kezelésben részesülőknél pedig öttel több eset fordulhat elő.
Kérjük, fordítson figyelmet az emlőjében bekövetkező változások ellenőrzésére, különösen a bőr mélyedéseire, a mellbimbó változásaira vagy bármilyen csomóra, amit lát vagy érez.
Petefészekrák
A petefészekrák (a petefészkek daganatos megbetegedése) nagyon ritka, de súlyos betegség. Nehezen diagnosztizálható, mert gyakran nincsenek egyértelműen a betegségre utaló jelei.
Egyes kutatások kimutatták, hogy a több mint 5 éven keresztül fennálló, ösztogént önmagában tartalmazó kezelés növelheti a petefészekrák kialakulásának kockázatát. Jelenleg még nem ismert, hogy az egyéb hormonpótló kezelések vagy a tibolon terápia is hasonló módon növeli-e a kockázatot.
A szívre és a vérkeringésre gyakorolt hatások
Szívbetegség
A hormonpótló kezelés nem ajánlott azon nők esetében, akik szívbetegségben szenvednek vagy a közelmúltban szívbetegségben szenvedtek (iszkémiás szívbetegség). Hogyha bármikor is szívbetegségben szenvedett, értesítse erről kezelőorvosát, hogy eldönthesse, részesülhet-e hormonpótló kezelésben.
A hormonpótló kezelés nem segít a szívbetegségek megelőzésében.
A hormonpótló kezelések egyik típusáról (konjugált ösztrogént és medroxiprogeszteron-acetát progesztagént tartalmazó terápiáról) szóló tanulmány kimutatta, hogy a kezelés első évében kismértékben növekedett a szívbetegség kialakulásának valószínűsége. Egyéb típusú hormonpótló kezelés esetében is hasonló mértékűnek tűnik a kockázat, bár erre irányuló vizsgálatok még nem történtek.
Amennyiben az alábbi jelenséget tapasztalja:
- mellkasi fájdalom, ami a karjába vagy a nyakába sugárzik,
a lehető leghamarabb keresse fel kezelőorvosát, és az orvos hozzájárulásáig ne vegyen be több hormonpótló készítményt. Ez a fájdalom szívbetegség jele is lehet.
Agyvérzés (sztrók)
A legfrissebb tanulmányok szerint a hormonpótló terápia és a tibolon kismértékben növeli az agyvérzés bekövetkeztének kockázatát. A megnövekedet kockázatot többnyire 60 év feletti nőkben figyelték meg.
Hormonpótló kezelésben nem részesülő, 50 év körüli nők esetében 5 éves időszakon belül átlagosan 1000-ből 3 esetben lehet agyvérzés bekövetkeztére számítani. Hormonpótló kezelésben részesülő 50 év körüli nők esetében ez a szám 7 az 1000-ből.
Hormonpótló kezelésben nem részesülő, 60 év körüli nők esetében 5 éves időszakon belül átlagosan 1000-ből 11 esetben lehet agyvérzés bekövetkeztére számítani. Hormonpótló kezelésben részesülő 60 év körüli nők esetében ez a szám 24 az 1000-ből.
Amennyiben a következőt tapasztalja:
- váratlan migrénes fejfájás, látászavarral vagy anélkül,
a lehető leghamarabb keresse fel kezelőorvosát, és ne vegyen be hormonpótló készítményt mindaddig, amíg orvosa ehhez hozzá nem járul. Ezek a fejfájások egy agyvérzés korai figyelmeztető jelei lehetnek.
Vérrögök
Az ösztrogénnel vagy ösztrogén-progesztagén kombinációval végzett hormonpótló kezelés növelheti a vérrögök kialakulásának veszélyét a vénákban (ezt mélyvénás trombózisnak is nevezik), különösen a gyógyszer szedésének első évében. Jelenleg még nem ismert, hogy a Ladybon is ugyanilyen módon növeli-e a kockázatot.
Ezek a vérrögök nem mindig veszélyesek, de ha az egyik a tüdőbe jut, mellkasi fájdalmat, légszomjat, ájulást vagy akár halált is okozhat. Ezt az állapotot nevezik tüdőembóliának.
A mélyvénás trombózis és a tüdőembólia a vénás tromboembóliának nevezett állapot példái.
Vérrögképződésre fokozott veszélynek van kitéve:
- ha komoly súlyfölösleggel küzd,
- ha korábban már volt vérrögképződése,
- ha közeli családtagjai közül bárkinek már volt korábban vérrögképződése,
- ha korábban egy vagy több alkalommal is elvetélt,
- ha olyan vérrögképződési rendellenességben szenved, ami pl. warfarinnal való gyógyszeres kezelést igényel,
- ha hosszú időre fekvésre kényszerül nagyobb műtét, sérülés vagy betegség miatt,
- ha a szisztémás lupusz eritématodusz-nak nevezett ritka betegségben szenved.
Amennyiben a fenti állapotok közül bármelyik is érvényes Önre, konzultáljon kezelőorvosával a hormonpótló kezelés alkalmazhatóságának megfontolása érdekében.
Hormonpótló kezelésben nem részesülő, 50 év körüli nők esetében 5 éves időszakon belül átlagosan 1000-ből 3 esetben lehet vérrögképződésre számítani. Hormonpótló kezelésben részesülő 50 év körüli nők esetében ez a szám 7 az 1000-ből.
Hormonpótló kezelésben nem részesülő, 60 év körüli nők esetében 5 éves időszakon belül átlagosan 1000-ből 8 esetben lehet vérrögképződésre számítani. Hormonpótló kezelésben részesülő 60 év körüli nők esetében ez a szám 17 az 1000-ből.
Ha az alábbiak közül bármelyiket is tapasztalja:
- fájdalmas duzzanat a lábban,
- hirtelen mellkasi fájdalom,
- légzési nehézség,
a lehető legkorábban keresse fel kezelőorvosát, és ne szedjen hormonpótló készítményt mindaddig, amíg orvosa ehhez hozzá nem járul. Ezek vérrögképződés tünetei lehetnek.
Amennyiben műtét előtt áll, bizonyosodjon meg róla, hogy orvosa tud erről. Előfordulhat, hogy a műtét előtt 4-6 héttel fel kell függesztenie a hormonpótló készítmény szedését a vérrögképződés kockázatának csökkentése érdekében. Az orvosa értesíteni fogja Önt, hogy mikor folytathatja újra a hormonpótló kezelést.
A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek
Más gyógyszerek hatással lehetnek a Ladybon hatására és a Ladybon is hatással lehet egyéb gyógyszerek hatásaira. Kérjük, értesítse kezelőorvosát, ha jelenleg vagy a közelmúltban egyéb gyógyszereket szed(ett), pl.:
- véralvadási zavar gyógyszerei, pl. warfarin, mivel szükséges lehet ezen gyógyszerek adagjának módosítása.
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
A Ladybon egyidejű alkalmazása bizonyos ételekkel vagy italokkal
A Ladybon alkalmazása idején normálisan étkezhet, ill. fogyaszthat folyadékot.
Terhesség és szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ne szedjen Ladybont, ha terhes vagy szoptat, vagy terhességet tervez.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A jelenlegi ismeretek szerint a Ladybon nincsen hatással a figyelemre és a koncentrálóképességre.
Fontos információk a Ladybon egyes összetevőiről
Ez a gyógyszerkészítmény laktózt tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukorkra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
3. HOGYAN KELL ALKALMAZNI A LADYBONT?
A Ladybont mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát.
A Ladybon szájon át szedendő gyógyszer. Naponta egy tablettát vegyen be. A tablettákat lehetőleg minden nap azonos időpontban, kevés vízzel vagy más folyadékkal kell lenyelni.
A Ladybon kezelést nem szabad elkezdeni a legutolsó természetes menstruációs vérzést követően 12 hónapon belül. A Ladybon alkalmazásának ennél korábbi megkezdése fokozhatja a rendellenes hüvelyi vérzés veszélyét.
Ha úgy érzi, hogy a Ladybon hatása túl erős vagy túl gyenge, értesítse erről kezelőorvosát.
Ha az előírtnál több Ladybont vett be
Ha az előírtnál több Ladybont vett be, azonnal értesítse erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
Nincs szükség komoly aggodalomra, ha esetleg túl sok tablettát vett be. Ugyanakkor, azonnal konzultáljon kezelőorvosával. A túladagolás tünetei a következők lehetnek: hányinger, hányás vagy hüvelyi vérzés.
Ha elfelejtette bevenni a Ladybont
Ha elfelejtett bevenni egy tablettát, pótolja ezt, amint eszébe jut, amennyiben 12 óránál nem késett többet. Ha már több mint 12 óra eltelt a bevétel ajánlott időpontja óta, egyszerűen hagyja ki az adagot. Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.
Ha idő előtt abbahagyja a Ladybon szedését
Ne hagyja abba az előírt időn belül a Ladybon szedését a kezelőorvosa tudta nélkül.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásáról, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer, így a Ladybon is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. Ezen mellékhatások zöme csak ritkán fordul elő.
Tibolont (a Ladybon hatóanyagát) szedő nők klinikai vizsgálataiban a következő mellékhatásokról számoltak be:
Gyakori (100 betegből 1-10 esetben fordult elő tibolont szedő nőknél)
- hüvelyi vérzés vagy pecsételő vérzés,
- hasi fájdalom,
- testsúlynövekedés,
- mellfájdalom,
- természetellenes szőrnövekedés,
- hüvelyi tünetek, mint viszketés, váladékozás vagy gombás megbetegedés.
Nem gyakori (1000 betegből 1-10 esetben fordult elő tibolont szedő nőknél)
- enyhe emlő, illetve mellbimbó fájdalom,
- hüvely gombás fertőzése,
- akne.
A tibolon forgalomba hozatal utáni megfigyelésének jelentéseiben szereplő további mellékhatások:
- szédülés, fejfájás, migrén, depresszió,
- bőrkiütés vagy viszketés,
- látászavarok,
- gyomor-bélrendszeri irritáció,
- folyadékvisszatartás,
- ízületi vagy izomfájdalom,
- májfunkcióeltérések.
Tibolont szedő nők esetében emlőrákról és méhnyálkahártya burjánzásról is készültek jelentések. Ha hüvelyi vérzés vagy pecsételő vérzés jelentkezik, vagy a fent említett tünetek bármelyike kellemetlen lenne vagy folyamatosan fennállna, konzultáljon kezelőorvosával.
Ösztrogént és progesztagént is tartalmazó kombinált hormonpótló kezelés esetén a következő további mellékhatásokkal kell számolni:
- jó- ill. rosszindulatú hormonfüggő daganatok,
- vérrögképződés a vénákban,
- szívinfarktus és agyvérzés,
- epehólyag-rendellenességek,
- bőrproblémák, mint pl. kiütések, a bőrszín megváltozása vagy vörös foltok a bőrön,
- elbutulás (demencia, az emlékezőképesség romlásával járó csökkent mentális képességek).
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát.
5. HOGYAN KELL A LADYBONT TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után ne alkalmazza a Ladybont. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Ladybon
- A készítmény hatóanyaga a tibolon. Egy tabletta 2,5 mg tibolont tartalmaz.
- Egyéb összetevők: burgonyakeményítő, mikronizált laktóz-monohidrát, laktóz-monohidrát, aszkorbil-palmitát (E304) és magnézium-sztearát.
Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Fehér vagy törtfehér, lapos, kerek tabletták, egyik oldalukon "e" jellel.
A tabletták PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Kiszerelések: 1x28 vagy 3x28 tabletta dobozonként.
Nem feltétlen mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja:
Zentiva, k.s., U kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Prága 10, Cseh Köztársaság
Gyártó:
Zentiva, k.s., U kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Prága 10, Cseh Köztársaság
Nőkben az ösztrogén és a progeszteron a legfontosabb természetes nemi hormonok, melyek szükségesek a normális nemi fejlődéshez és a rendszeres menstruációs ciklushoz.
Az ösztrogén a csontképződés szempontjából is fontos. A csontok fiatalkorban épülnek fel és a maximális csonttömeget 20 - 30 éves életkor között érik el. Ezután a csonttömeg csökken, először lassan, majd a későbbi életkorban - különösképpen a menopauzában - gyorsabban. Menopauzának nevezzük azt az időszakot (általában 50 év körül), amikor a petefészkekben fokozatosan megszűnik az ösztrogéntermelés. Ha a petefészkeket egy korábbi életszakaszban műtét útján távolítják el, a hormontermelés azonnal megszűnik.
A hormontermelés csökkenése gyakran hőhullámok kialakulásához vagy éjszakai izzadáshoz vezet. A nemi hormonok alacsony szintje okozhatja a hüvely nyálkahártya vékonyabbá és szárazzá válását. Emiatt a közösülés fájdalmassá válhat, és gyakrabban léphet fel hüvelyi fertőzés. Néhány nő hangulatingadozást, idegességet, depressziót, ingerlékenységet és a nemi vágy csökkenését is tapasztalhatja.
Gyakran észrevétlen marad a gyors csonttömeg-csökkenés a menopauza kezdetén illetve a későbbiekben. A csontok fokozatosan gyengébbé válnak és könnyebben törnek (oszteoporózis), különösen a csigolyák, a csípő és a csukló. Az oszteoporózis hátfájást, a testmagasság csökkenését és hajlott hátat is okozhat.
A Ladybon tabletta tibolont tartalmaz, amely jótékony hatást gyakorol a különböző szövetekre, például az agyra, a hüvelyre és a csontokra. Ezért mérséklődnek a különféle tünetek, többek között a hőhullámok, az éjszakai izzadás, javul a hüvely nyálkahártya, a hangulat és a nemi vágy. A Ladybon tabletta megállíthatja a csigolyáiban, csípőjében és csuklójában a menopauza idején történő csontvesztés folyamatát. Eltérően a hormonpótló kezeléstől, a Ladybon tabletta nem stimulálja a méh nyálkahártyáját. Ezért a Ladybon tabletta szedése nem vezet havonta hüvelyi vérzéshez.
Ezt a gyógyszert az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban az alábbi neveken engedélyezték:
Cseh Köztársaság: LADYBON
Szlovák Köztársaság: LADYBON
Lengyelország: Ladybon
Litvánia: LADYBON 2,5 mg tablet?s
Lettország: LADYBON 2,5 mg tabletes
OGYI-T-20320/01 1x28
OGYI-T-20320/02 3x28
A betegtájékoztató utolsó engedélyezésének dátuma: 2010/05/20.