Gyógyszer keresés
Menü
Vény nélkül kapható termékek
Betűrend szerinti listák
 
MILGAMMA NEURO 100/100MG BEVONT TABLETTA

Vény nélkül is kiadható

A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE

Milgamma neuro 100/100 mg bevont tabletta


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

100 mg benfotiamin (zsíroldékony B1-vitamin-származék) és 100 mg piridoxin-hidroklorid
(B6-vitamin) bevont tablettánként. Segédanyag: szacharóz.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Bevont tabletta. Fehér színű, kerek, domború sima felületű bevont tabletta.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Bizonyítottan B1- és B6-vitaminhiány okozta, szisztémás neurológiai betegségek kezelésére.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Szokásos adagja felnőtteknek napi 1db Milgamma neuro bevont tabletta. Akut esetekben, a kezelőorvossal való konzultációt követően a dózis legfeljebb napi 3-szor 1 bevont tablettára emelhető
A bevont tablettákat bő folyadékkal kell bevenni.

4 heti terápia után a kezelőorvosnak el kell döntenie, hogy továbbra is szükség van-e a magas dózisú (napi 3-szor 1 bevont tablettára) B1- és B6-vitamin-kezelésre. Amennyiben lehetőség van rá, napi 1 bevont tablettára kell csökkenteni az adagot a B6-vitamin okozta neuropathia megelőzése céljából.

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagaival (tiaminnal vagy benfotiaminnal, illetve piridoxin-hidrokloriddal) vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Terhesség és szoptatás idején a Milgamma neuro bevont tabletta alkalmazása nem javallt (lásd 4.6 pont).

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Milgamma neuro bevont tabletta 6 hónapnál hosszabb ideig alkalmazva neuropathia kialakulásához vezethet.
Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

* A B6 vitamin terápiás dózisai gyengíthetik az L-dopa hatását.
* Piridoxin-antagonisták (pl. hidralazin, izoniazid (INH), D-penicillamin, cikloszerin egyidejű alkalmazása, alkohol fogyasztás és ösztrogén tartalmú orális fogamzásgátlók tartós alkalmazása B6-vitaminhiányhoz vezethet.
* Az 5-fluoruracil inaktiválja a tiamint, mivel kompetitív módon gátolja a tiaminnak tiamin-pirofoszfáttá történő foszforilációját.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
A terhesség és a szoptatás időszakában a B1-vitamin ajánlott napi bevitele 1,4 - 1,6 mg, a B6-vitaminé pedig 2,4 - 2,6 mg. Az ajánlott napi adagoknál magasabb dózisok alkalmazásának biztonságossága még nem bizonyított. A Milgamma neuro bevont tabletta ezért terhesség idején ellenjavallt.
Szoptatás
A B1- és B6-vitamin bejut az anyatejbe. A B6-vitamin magas dózisokban gátolja a tejelválasztást. A Milgamma neuro bevont tabletta ezért szoptatás idején ellenjavallt.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Milgamma neuro bevont tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatásokat az alábbi gyakorisági kategóriák alapján értékelik:
Nagyon gyakori: (?1/10)
Gyakori: (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori: (?1/1000 -<1/100)
Ritka: (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka: (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: egyedi esetekben bőrreakciókkal (urticaria, exanthema) járó túlérzékenységi reakciók léphetnek fel és sokkos állapot alakulhat ki.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: tartós, 6 hónapnál hosszabb alkalmazása perifériás szenzoros neuropathia kialakulásához vezethet (lásd a 4.4 pont).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: a klinikai vizsgálatok során gastro-intestinális dysfunctio egyedi eseteit, pl. émelygést vagy egyéb panaszokat (felfúvódás, hasmenés, székrekedés, hányinger, hasi fájdalom) regisztrálták.

4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei
Mivel a benfotiaminnak nagy a terápiás szélessége, ezért orális adagolás mellett nem várható, hogy túladagolási tünetek fellépjenek. A B6-vitamin magas (napi 1 g-ot meghaladó) dózisai rövid ideig történő alkalmazás mellett is neurotoxikus hatások kialakulásához vezethetnek. Azonban napi 100 mg is okozhat neuropathiát 6 hónapnál hosszabb szedés esetén.
A túladagolás általában szenzoros neuropathia formájában manifesztálódik, amely ataxiával járhat. Rendkívül nagy adagok convulsiókat válthatnak ki. Újszülötteken és kisgyermekeken nagyfokú szedáció, hypotonia és légzési rendellenességek (dyspnoe, apnoe) léphetnek fel.

A túladagolás kezelése
Ha az akut túladagolás 150 mg/ttkg-nál több piridoxin-hidrokloriddal történt, hánytatás és aktív szén alkalmazása javallott. A hánytatás a bevételt követő 30 percben a leghatásosabb, de szükség lehet intenzív terápiás beavatkozásokra is.






5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: B1-vitamin kombináció B6- és/vagy B12- vitaminnal, ATC kód: A11DB
Előfordulás és a szükségletek fedezése
A B1-vitamin és foszforilált származékai széles körben elterjedtek a növény- és az állatvilágban. A növények és néhány mikroorganizmus tiamin-autotrof. Az ember a tiamin-heterotrof szervezetekhez tartozik, testkészlete kb. 30 mg B1-vitamin. A magas turn-over ráta és a korlátozott tárolás miatt a szervezet szükségletének kielégítése céljából a tiamint naponta kielégítő mennyiségben fel kell venni. Fiataloknál, öregeknél, alkoholistáknál, hosszabb helytelen, hiányos, valamint parenterális táplálkozás esetén gyakran mutatható ki B1-vitamin hiány. Az ember minimális tiamin szükséglete
0,2 - 0,3 mg/1000 kcal. A vitaminhiány elkerülésére férfiaknak 1,3 - 1,5 mg és nőknek 1,1 - 1,3 mg napi B1-vitaminbevitel ajánlott. Terhességben 0,3 mg, szoptatás alatt pedig 0,5 mg napi plussz bevitel ajánlott.
A piridoxin, piridoxal, és piridoxamin gazdagon fordul elő a növényi és állati termékekben. Az emberi test B6 -vitamin tartalma 40 - 150 mg, a napi kiválasztás a vesén át 1,7 - 2,6 mg és a turn-over ráta
2,2 - 2,4 %. A szükséglet a fehérjeforgalomtól függ, és a fehérjebevitellel emelkedik. A hiány elkerülésére férfiaknak legalább 2,3 mg, nőknek legalább 2,0 mg napi bevitel szükséges. Ezen felül terhességben legalább 1,0 mg, szoptatás alatt pedig 0,6 mg napi bevitel szükséges.

Klinikai adatok
Táplálkozástudományi elemzések alapján a B1- és a B6 -vitamin a B -vitamin komplex kritikus vitaminjai közé tartoznak. E vitaminok hiánya a biokémiai módszerekkel gyakran bizonyítható fiatalokban, idősekben, krónikus alkoholizmusban, hosszabb fogyókúrás diéták során, helytelen és hiányos táplálkozás vagy hosszabb parenterális táplálkozás után.
B1-vitaminhiányra utal (többek között) a vér- és a plazma alacsony tiamin koncentrációja (normálérték: 2 - 4 µg/100 ml), a vizeletben a tiamin csökkent kiválasztása, a vörösvértestek transzketoláz szintjének esése és a transzketoláz aktivációs koefficiens emelkedése.
B6- vitaminhiányra utal (többek között) a triptofán terhelés utáni magas xanturén kiválasztás, a 4-piridoxinsav csökkent kiválasztása, a piridoxin és a piridoxin-5'-foszfát csökkent szérumértékei (normálérték: átlagosan 1,2 µg/100 ml), a vörösvértestek megnövekedett glutamát-oxálecetsav-transzamináz aktivációs koefficiense.

Farmakológiai tulajdonságok
A B1-vitamin esszenciális hatóanyag. A benfotiamin, mint lipidoldékony tiamin derivátum, a szervezetben biológiailag aktív tiamin-pirofoszfáttá (TPP) és tiamin-trifoszfáttá (TTP) foszforilálódik. A TPP koenzimként kapcsolódik be a szénhidrát anyagcsere fontos funkcióiba. Ez a piruvát-dekarboxiláz, a 2-oxoglutarát-dehidrogenáz és a transzketoláz koenzimje. A pentóz-foszfát-ciklusban az TPP az aldehid csoportok transzferjében vesz részt.
Állatkísérletek eredményei alapján a B1-vitamin, (ill. a benfotiamin) várhatóan antinociceptív hatást fejt ki. Alkoholisták kezelésekor ismeretes a transzketolázokra, mint aktiváló faktorokra gyakorolt pozitív hatása.
Kiemelkedő a nagydózisú B1-vitamin hatékonysága Wernicke-encephalopathiában, és ez a vitamin központi idegrendszerre kifejtett hatásának bizonyítékaként értékelhető. Másrészt
megállapítható, hogy amennyiben a noxa hatása változatlanul fennáll, az B1-vitaminnal nem befolyásolható.

A B6-vitamin foszforilált formája (a piridoxál-5'-foszfát, PALP) számos enzim koenzimje, amelyek az aminosavak összes nem oxidativ anyagcseréjében involválódnak. Ezek az enzimek dekarboxilálás révén a fiziológiailag aktív aminok (pl. adrenalin, hisztamin, szerotonin, dopamin, tiramin) képzésében, transzaminálással az anabolikus és a katabolikus anyagcsere folyamatokban (pl. glutamát-oxálecetsav-transzamináz, glutamát-piruvát-transzamináz, gamma-amino-vajsav, alfa-ketoglutarát-transzamináz), valamint az aminosavak különböző bontási és szintetizálási folyamataiban vesznek részt. A B6-vitamin a triptofán anyagcsere négy különböző helyén kapcsolódik be. A hemoglobin- szintézis keretében a B6-vitamin az alfa-amino-béta-ketoadininsav képzést katalizálja.
A B6-vitamin befolyásolja a hideg - melegérzetet és pozitív hatása van a kiesett mozgató, érző és vegetatív idegrostok működésére.
Az anyagcserében fennálló szoros kapcsolatuk alapján kölcsönhatás áll fenn a B1- és a B6-vitamin között, valamint a B-vitamin komplex többi tagjai között is. Állatkísérletekben mindkét vitamin analgetikus (antineuralgikus) hatását bizonyították.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az orálisan bevitt B1-vitamin dózisfüggő kettős transzportmechanizmus révén szívódik fel, az aktív reszorpció 2 µmol/l koncentráció alatt működik, a passzív diffúzió pedig 2 µmol/l koncentráció felett.

Eloszlás
A bélnyálkahártyán át történő felszívódás vélhetően karrier-mechanizmus révén történik, ellenben a serosán (savóshártyán) való átjutás a vérbe ATP-áz függő. A felszívódáshoz a foszforilált tiamin-derivátumokról a foszfátrészek foszfatázok segítségével lehasadnak. A felszívódás a duodenumban a legnagyobb mértékű, a vékonybél felső és középső szakaszában kisebb. A legfőbb kiválasztott termékek a tiamin-karbonsav, piramin, tiamin és egy sor eddig ismeretlen metabolit.
A benfotiaminból orális adás után a bélben foszfatázok révén defoszforizálással S-benzoil-tiamin (SBT) képződik. Ez lipoidoldékony és ezért nagy a permeabilitása. Az SBT anélkül reszorbeálódik, hogy jelentős mértékben tiaminná alakulna.A tiaminná és a biológiailag aktív koenzimekké történő enzimatikus debenzoilálás egy későbbi szakaszban következik be.
Az összehasonlító vizsgálatok igazolják,hogy a benfotiamin gyorsabban, jobban és nagyobb
mennyiségben szívódik fel, mint a vízoldékony tiamin-hidroklorid. Orális alkalmazás után a plazmában és a centrifugált vörösvérsejtekben magasabb és tartósabb lesz a tiamin és a biológiailag aktív koenzimek koncentrációja, mint ekvivalens mennyiségű tiaminklorid bevitelét követően. A benfotiaminról bebizonyosodott, hogy a szervezetben mindkét alkotórészéből biológiailag aktív koenzim tiaminpirofoszfát- és trifoszfát képződik. Jelzett benfotiaminnal állatokon végzett autoradiográfiás vizsgálat alapján különösen magas szintű radioaktivitást tudtak kimutatni az agyban, a szívizomban és a rekeszizomban.

Kiválasztás
A B6 vitamin és származékai főként a gyomor-béltraktus felső szakaszában passzív diffúzió révén gyorsan felszívódnak és 2-5 órán belül kiürülnek. A vérplazmában a piridoxál-5-foszfát és a piridoxál albuminhoz kötött. A transzport piridoxál formájában történik. A sejthártyán történő átjutáshoz az albuminhoz kötött piridoxál-5-foszfát egy alkalikus foszfatáz révén piridoxállá hidrolizál.

5.3 Preklinikai biztonsági adatok

Állatokon nagyon magas B1-vitamin adagok bradycardiát, továbbá a vegetatív ganglionok és a motoros véglemezek blokádjának tüneteit válthatják ki.
150-200 mg/ttkg B6-vitamin (piridoxin-hidroklorid) 100-107 napig tartó orális adása kutyákon ataxiát, izomgyengeséget, egyensúly zavarokat, valamint az axonok és a myelin hüvelyek degeneratív változásait indukálta. Továbbá állatkísérletekben B6-vitamin nagy adagjainak bevitelét követően convulsiók és koordinációs zavarok fordultak elő.
Terápiás alkalmazás során nem várható, hogy a B1- és B6-vitaminnak mutagén hatása volna.
Nem állnak rendelkezésre hosszútávú állatkísérletes vizsgálatok a B1- és B6-vitamin carcinogen hatására vonatkozóan.
A B1-vitamin aktív transzport útján bejut a magzatba. A magzatban és az újszülöttben mért koncentrációk meghaladják az anyában mért B1-vitamin szinteket.
B1-vitamin nagy dózisaival nem végeztek elegendő állatkísérletes vizsgálatot.
A B6-vitamin átjut a placentán, és a magzatban mért koncentrációk meghaladják az anyai szinteket.
A B6-vitamint nem vizsgálták kielégítően állatkísérletekben. Patkányokon végzett embryotoxicitási vizsgálatok nem utaltak a B6-vitamin teratogén hatására.
Hím patkányokon a B6-vitamin magas dózisai a spermatogenesis károsodásához vezettek.



6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Vízmentes kolloid szilícium-dioxid, mikrokristályos cellulóz, kroszkarmellóz-nátrium, povidon, talkum, hosszú szénláncú zsírsavak részlegesen telített gliceridjei, sellak, szacharóz, kalcium-karbonát, arabmézga, kukoricakeményítő, titán-dioxid (E171), makrogol 6000, glicerin 85%, poliszorbát 80, montan glikol viasz.

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.

6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban, legfeljebb 25°C-on tárolandó.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db vagy 60 db vagy 100 db vagy 500 db vagy 1000 db vagy 5000 db bevont tabletta színtelen átlátszó, PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Calwer Str. 7
71034 Böblingen
Németország


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-9595/01 (30x)
OGYI-T-9595/02 (60x)
OGYI-T-9595/03 (100x)
OGYI-T-9595/04 (500x)
OGYI-T-9595/05 (1000x)
OGYI-T-9595/06 (5000x)


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/
MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2004. április 28./2009. november 5.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2009. 11. 05.


3

38147/55/08